Crypto Shaken jako SVB Risk Depegs Drugi co do wielkości Stablecoin


(Bloomberg) – Konsekwencje upadku Silicon Valley Bank sięgnęły dalej w krypto, wytrącając z równowagi kluczowy trybik na rynku, który ma być jednym z najbezpieczniejszych zasobów cyfrowych w kosmosie. Drugi co do wielkości stablecoin, USD Coin, kosztował zaledwie 81,5 centa, gdy inwestorzy analizowali ekspozycję jego emitenta Circle Internet Financial Ltd. na Silicon Valley Bank, który właśnie upadł w wyniku jednej z największych porażek w historii amerykańskiej bankowości.

Najczęściej czytane z Bloomberga

W późny piątek, po wielu godzinach milczenia, Circle ujawniło, że 3,3 miliarda dolarów z jego około 40 miliardów dolarów zapasów rezerw było trzymanych w upadłym banku. W sobotnie popołudnie dyrektor generalny Jeremy Allaire przedstawił dodatkowe szczegóły dotyczące zaangażowania Circle w bank, mówiąc w oświadczeniu na blogu firmy i w tweetach, że USDC był „w 100% zabezpieczony kombinacją gotówki i amerykańskich obligacji skarbowych” i pozostanie „ wymienialne 1 za 1” za dolara amerykańskiego. Cena USDC wzrosła po oświadczeniu, handlując około 97 centów od 15:45 w Nowym Jorku.

Konkretnie, USDC jest obecnie zabezpieczone w 77% (32,4 mld USD) bonami skarbowymi USA (z okresem zapadalności do trzech miesięcy lub krótszym), a 23% (9,7 mld USD) w gotówce przechowywanej w różnych instytucjach, z których SVB jest tylko jedną. ”, zgodnie z wpisem na blogu. Skarby Circle są przechowywane w BNY Mellon i zarządzane przez BlackRock.

Większość jego rezerw gotówkowych jest utrzymywana w BNY Mellon; Circle powiedział, że zdeponował tam 5,4 miliarda dolarów w zeszłym tygodniu. Firma stablecoin wcześniej ujawniła, że ​​jej rezerwy gotówkowe były utrzymywane w sześciu bankach, w tym w BNY Mellon i Silicon Valley Bank, ale przed piątkiem nie podała konkretnych kwot w dolarach dla poszczególnych alokacji.

USD Coin, czyli USDC, to moneta typu stablecoin zabezpieczona aktywami i szeroko stosowana na rynkach kryptograficznych. Token ma utrzymywać stałą wartość 1 dolara, w pełni zabezpieczoną rezerwami gotówki i krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi.

Dane CoinGecko pokazują, że USDC miał w obiegu 39,7 miliarda tokenów od sobotniego popołudnia w Nowym Jorku. Token o wartości miliardów dolarów został odkupiony przez handlowców od piątku, z których niektórzy zamienili swoje udziały w stablecoin Tether USDT, dane z pokazów Nansen i Curve Financial.

Jeśli chodzi o większego rywala Circle, topowy stablecoin Tether utrzymał się na poziomie 1 dolara lub powyżej. Podczas gdy Tether był wcześniej poddawany kontroli swoich rezerw, powiedział w piątek, że nie ma żadnej ekspozycji na SVB.

We wcześniejszych tweetach dyrektor ds. strategii Circle, Dante Disparte, opisał upadek Silicon Valley Bank jako „porażkę czarnego łabędzia” w amerykańskim systemie finansowym, mówiąc, że bez federalnego planu ratunkowego miałyby „szersze implikacje dla biznesu, bankowości i przedsiębiorców. ”

Krok Coinbase

Stablecoiny, takie jak USDC, mają na celu utrzymywanie ustalonej wartości w stosunku do innego, wysoce płynnego aktywa, takiego jak dolar amerykański. Występują w różnych formach, a niektóre, jak Circle, opierają się na rezerwach gotówki i obligacji. Inwestorzy często lokują środki w stablecoinach, gdy przechodzą między transakcjami kryptograficznymi.

Ponieważ wyprzedaż USDC pogorszyła się w piątek wieczorem, amerykańska giełda kryptograficzna Coinbase Global Inc. poinformowała, że ​​„tymczasowo wstrzymuje” konwersję USDC na dolary amerykańskie na weekend i wznowi ją w poniedziałek, gdy banki otworzą. „Twoje aktywa pozostają bezpieczne i dostępne do wysyłania w łańcuchu”, powiedziała giełda kryptograficzna w tweecie z oficjalnego konta.

W swoim oświadczeniu wydanym w sobotę Circle przyznało, że chociaż „USDC można używać w łańcuchu 24/7/365”, każda emisja i wykup monety „jest ograniczona godzinami pracy amerykańskiego systemu bankowego”.

Handel kontraktami futures na USDC sugeruje, że Circle przezwycięży obecne trudności. Dane z firmy badawczej Coinglass pokazują, że stopy finansowania kontraktów USDC na co najmniej jednej giełdzie stały się dodatnie od sobotniego poranka w Nowym Jorku, co wskazuje, że inwestorzy obstawiają powrót kursu dolara do monety. Gdy stopa finansowania jest dodatnia, długie pozycje opłacają krótkie pozycje, odzwierciedlając bycze nastroje inwestorów dotyczące cen tokena.

„USDC będzie w porządku, jest odporny i dobrze zarządzany, ze strukturą kapitałową silniejszą niż większość banków” – powiedział Oliver von Landsberg-Sadie, współzałożyciel BCB Group, która prowadzi sieć płatności dla firm kryptograficznych. e-mail.

W międzyczasie spadek USDC wywarł efekt domina na aplikacje DeFi, które pozwalają użytkownikom handlować, pożyczać i pożyczać monety i które zwykle w dużym stopniu polegają na parach handlowych obejmujących stablecoina. W sobotę członkowie społeczności DeFi, która prowadzi DAI, zaproponowali zmiany w mechanizmie, który pomaga utrzymać stabilny kurs kryptowaluty na poziomie 1 USD w sposób, który zmniejszyłby jego ekspozycję na USDC.

„Jeśli w ten weekend nie będzie konkretnego planu ratunkowego, myślę, że w przyszłym tygodniu rynki znów będą brzydkie” – powiedział Teong Hng, dyrektor generalny krypto-inwestycyjnej firmy Satori Research, o porażce SVB.

Kłopoty Crypto

Sektor kryptograficzny chwiał się już po przedłużającej się klęsce, która od listopada 2021 r. obniżyła wartość aktywów cyfrowych o 2 biliony dolarów, wywołując serię implozji, takich jak algorytmiczny stablecoin TerraUSD, fundusz hedgingowy Three Arrows Capital i giełda FTX.

Token TerraUSD — znany jako UST — próbował wykorzystać kombinację algorytmów i zachęt handlowych, w tym siostrzany token Luna, aby utrzymać swoją wartość. Wymazanie 60 miliardów dolarów z tego systemu zintensyfikowało globalną kontrolę regulacyjną stabilnych kryptowalut.

„Myślę, że rynek USDC wycenił panikę, podobnie jak wycenił USDT w okolicach upadku Luny” – powiedział Haohan Xu, dyrektor generalny Apifiny, instytucjonalnej platformy transakcyjnej. „Jest to napędzane przez ekspozycję Circle na SVB oraz Coinbase zamykającą funkcję konwersji USDC”.

Próbując uspokoić

Firmy kryptograficzne, w tym Binance i Gemini, w piątek wykorzystały Twittera, aby uspokoić swoich klientów o wszelkich zagrożeniach stwarzanych przez SVB.

Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, największej giełdy aktywów cyfrowych, napisał na Twitterze, że firma nie ma żadnej ekspozycji, a jej fundusze są bezpieczne. Paxos Trust Co., emitent Pax Dollar i giełda kryptowalut Gemini oświadczyły, że nie mają żadnych relacji z bankiem, zgodnie z oświadczeniami na ich oficjalnych kontach na Twitterze.

Z kolei bankrutujący kryptowalutowy pożyczkodawca BlockFi ma około 227 milionów dolarów na koncie w SVB, zgodnie z aktami sądowymi.

–Z pomocą Muyao Shen, Sunil Jagtiani, Olga Kharif, David Pan i Shiyin Chen.

(Aktualizacje z oświadczeniem Circle rozpoczynającym się w trzecim akapicie i odświeżeniem cen)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LPArtykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts