Czy Fed może okiełznać inflację bez dalszego miażdżenia giełdy? Co dalej dla inwestorów.


Rezerwa Federalna nie próbuje uderzyć na giełdzie, ponieważ szybko podnosi stopy procentowe w dążeniu do spowolnienia inflacji, która wciąż jest gorąca – ale inwestorzy muszą być przygotowani na większy ból i zmienność, ponieważ decydenci nie będą zastraszeni przez pogłębiającą się wyprzedaż, twierdzą inwestorzy i stratedzy.

„Nie sądzę, że koniecznie próbują obniżyć inflację, niszcząc ceny akcji lub ceny obligacji, ale ma to taki efekt”. powiedział w wywiadzie Tim Courtney, dyrektor ds. inwestycji w Exencial Wealth Advisors.

Akcje amerykańskie gwałtownie spadły w minionym tygodniu po tym, jak nadzieje na wyraźne ochłodzenie inflacji zostały zniweczone przez a gorętszy niż oczekiwano odczyt inflacji w sierpniu. Dane umocniły wśród traderów kontraktów terminowych Fed-Funds oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych o co najmniej 75 punktów bazowych, gdy Fed zakończy swoje posiedzenie polityczne 21 września, a niektórzy handlowcy i analitycy oczekują podwyżki o 100 punktów bazowych lub o pełny procent punkt.

Zapowiedź: Fed jest gotowy powiedzieć nam, ile „bólu” ucierpi gospodarka. Jednak nadal nie będzie to wskazywać na recesję.

Średnia przemysłowa Dow Jones
DJIA,
-0,45%

odnotował tygodniowy spadek o 4,1%, podczas gdy S&P 500
SPX,
-0,72%

spadła o 4,8%, a Nasdaq Composite
KOMP,
-0,90%

odnotował spadek o 5,5%. Indeks S&P 500 zakończył się w piątek poniżej poziomu 3900, postrzeganego jako ważny obszar wsparcia technicznego, a niektórzy obserwatorzy wykresów dostrzegali możliwość przeprowadzenia testu najniższego poziomu benchmarku dla dużych spółek z 2022 r. na poziomie 3 666,77 ustalonego 16 czerwca.

Widzieć: Niedźwiedzie na giełdzie utrzymują przewagę, gdy S&P 500 spada poniżej 3900

Ostrzeżenie o zyskach od globalnego giganta żeglugowego i ekonomicznego wojowniczki FedEx Corp.
FDX,
-21,40%

dodatkowo podsyciły obawy o recesję, przyczyniając się do strat na giełdach w piątek.

Czytać: Dlaczego spadek akcji FedEx jest tak zły dla całego rynku akcji

Spadły również obligacje skarbowe, a rentowność 2-letniej obligacji skarbowej
TMUBMUSD02Y,
3,867%

rosnąc do prawie 15-letniego maksimum powyżej 3,85% zgodnie z oczekiwaniami, że Fed będzie nadal podnosić stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. Plony rosną wraz ze spadkiem cen.

Inwestorzy działają w środowisku, w którym powszechnie uważa się, że bank centralny musi powstrzymać uporczywą inflację wyeliminowano pojęcie symbolicznego „Fed put” na giełdzie.

Koncepcja wprowadzenia Fedu istnieje od co najmniej krachu na giełdzie w październiku 1987 roku, który skłonił bank centralny kierowany przez Alana Greenspana do obniżenia stóp procentowych. Faktyczna opcja sprzedaży to finansowy instrument pochodny, który daje posiadaczowi prawo, ale nie obowiązek sprzedaży bazowego składnika aktywów po ustalonym poziomie, zwanym ceną wykonania, służącym jako polisa ubezpieczeniowa na wypadek spadku rynku.

Niektórzy ekonomiści i analitycy sugerowali nawet, że Fed powinien z zadowoleniem przyjąć lub nawet dążyć do strat rynkowych, co może służyć zaostrzeniu warunków finansowych, gdy inwestorzy ograniczają wydatki.

Związane z: Czy wyższe ceny akcji utrudniają Fedowi walkę z inflacją? Krótka odpowiedź brzmi „tak”

Były prezes nowojorskiego Fed, William Dudley, przekonywał na początku tego roku bank centralny nie poradzi sobie z inflacją to jest blisko 40-letniego maksimum, chyba że sprawią, że inwestorzy będą cierpieć. „Trudno powiedzieć, ile Rezerwa Federalna będzie musiała zrobić, aby opanować inflację”, napisał Dudley w kwietniowej kolumnie Bloomberga. „Jednak jedno jest pewne: aby być skutecznym, będzie musiało spowodować większe straty inwestorom w akcje i obligacje niż dotychczas”.

Niektórzy uczestnicy rynku nie są przekonani. Aoifinn Devitt, dyrektor ds. inwestycji w Moneta, powiedział, że Fed prawdopodobnie postrzega zmienność na giełdach jako produkt uboczny swoich wysiłków na rzecz zacieśnienia polityki pieniężnej, a nie cel.

„Zdają sobie sprawę, że akcje mogą stanowić uboczną szkodę w cyklu zacieśniania”, ale to nie znaczy, że akcje „muszą się załamać”, powiedział Devitt.

Fed jest jednak gotowy tolerować spadek rynków i spowolnienie gospodarki, a nawet pogrążanie się w recesji, ponieważ koncentruje się na oswajaniu inflacji, powiedziała.

Rezerwa Federalna utrzymywała docelową stopę funduszy federalnych w przedziale od 0% do 0,25% w latach 2008-2015, ponieważ radziła sobie z kryzysem finansowym i jego następstwami. Fed ponownie obniżył stopy procentowe do prawie zera w marcu 2020 r. w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Przy najniższym oprocentowaniu Dow
DJIA,
-0,45%

poszybował w górę o ponad 40%, podczas gdy indeks dużych spółek S&P 500
SPX,
-0,72%

skoczył o ponad 60% od marca 2020 r. do grudnia 2021 r., zgodnie z danymi rynkowymi Dow Jones.

Według Courtney z Exencial Wealth Advisors inwestorzy przyzwyczaili się do „tylnego wiatru od ponad dziesięciu lat ze spadającymi stopami procentowymi”, jednocześnie oczekując, że Fed wkroczy ze swoim „putem” na wypadek, gdyby sytuacja się pogorszyła.

„Myślę, że (teraz) komunikat Fed brzmi: »nie dostaniesz już takiego wiatru«” – powiedział Courtney w czwartek MarketWatch. „Myślę, że rynki mogą rosnąć, ale będą musiały rosnąć same, ponieważ rynki są jak szklarnia, w której temperatura musi być utrzymywana na określonym poziomie przez cały dzień i całą noc, i myślę, że to przesłanie, że rynki mogą i powinny rosnąć samodzielnie bez efektu cieplarnianego”.

Widzieć: Opinia: Trend na giełdzie jest nieubłaganie niedźwiedzi, zwłaszcza po dużych dziennych spadkach w tym tygodniu

Tymczasem agresywna postawa Fed oznacza, że ​​inwestorzy powinni być przygotowani na „kilka kolejnych dziennych ciosów w dół”, które w końcu mogą okazać się „ostatecznym wielkim rzutem”, powiedziała w czwartek Liz Young, szefowa strategii inwestycyjnej w SoFi. Notatka.

„Może to zabrzmieć dziwnie, ale jeśli stanie się to szybko, to znaczy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, moim zdaniem stanie się to sprawą byka” – powiedziała. „Może to być szybki i bolesny spadek, skutkujący ponownym wzrostem w dalszej części roku, który jest trwalszy, ponieważ inflacja spada bardziej wyraźnie”.Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts