Frackerzy mówią, że produkcja ropy spada w łupkach


Pomimo długiej passy silnych zysków, spółki łupkowe zwalniają ich aktywność na polach naftowych, utrzymująca produkcję ropy w USA na z grubsza stabilnym poziomie i przynoszącą niewielką ulgę na ciasnych rynkach światowych.

To, co miało być sztandarowym rokiem dla produkcji ropy w USA, nie zmaterializowało się w postaci rosnących kosztów związanych z inflacją, kłębów w łańcuchu dostaw i rozczarowujących dobrych wyników niektórych firm połączyły się, aby ograniczyć produkcję krajowąpowiedzieli dyrektorzy i analitycy.

Według danych, światowe ceny ropy naftowej w trzecim kwartale wynosiły średnio około 100 dolarów za baryłkę

Bank Nowej Szkocji,

BNS 3,56%

aw minionych latach takie ceny spowodowały wzrost wydobycia łupków. Tym razem firmy lubią

ConocoPhillips,

POLICJANT -1,12%

Pionierskie zasoby naturalne Współ.

PXD -0,23%

oraz

Energia Devon Korp.

DVN 1,06%

skupiają się na zyskach zamiast na wierceniach i twierdzą, że istnieją ograniczenia wzrostu.

ConocoPhillips odnotował w czwartek zysk w wysokości 4,5 miliarda dolarów, prawie dwukrotnie większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pioneer powiedział niedawno, że zarobił około 2 miliardów dolarów, podczas gdy

Exxon Mobil Korp.

XOM 1,09%

odnotował rekordowy zysk w wysokości prawie 20 miliardów dolarów i

Szewron Korp.

CVX 1,26%

powiedział, że osiągnął drugi co do wielkości zysk kwartalny w wysokości 11,2 miliarda dolarów.

Wiele firm jednocześnie obniżyło swoje prognozy dotyczące wydobycia ropy, ponieważ odnotowały wysokie zyski.

Pioneer powiedział, że jego odwierty w basenie permskim w Zachodnim Teksasie i Nowym Meksyku – najbardziej aktywnym polu naftowym w USA – w tym roku wyprodukowały mniej ropy niż oczekiwano i że przetasowuje swój portfel, aby generować wyższe zwroty, począwszy od 2023 roku. 352 421 baryłek ropy dziennie w trzecim kwartale, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem.

ConocoPhillips, wraz z innymi producentami, takimi jak Pioneer Natural Resources i Devon Energy, koncentruje się na zyskach zamiast na wierceniach.


Zdjęcie:

Yereth Rosen/REUTERS

ConocoPhillips powiedział wcześniej, że ogólny wzrost wydobycia ropy w USA może w tym roku wzrosnąć o 900 000 baryłek dziennie. Ale rzecznik Dennis Nuss powiedział, że wzrost wydobycia ropy w USA jest niższy niż firma pierwotnie przewidywała w tym roku z powodu wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i niedoborów siły roboczej.

„Szybko rosnące koszty w połączeniu z bardzo małą podażą ograniczają tempo wzrostu produkcji w całej branży” – powiedział Ryan Lance, dyrektor generalny ConocoPhillips.

Amerykański boom łupkowy które zdenerwowały światową hegemonię naftową, tracą na sile, podobnie jak światowe rynki potrzebują szybko działających producentów, aby pompować więcej, aby nadążyć za ożywieniem popytu. The Administracja Bidena wezwała wiertaczy nabrać powolnego tempa, pomóc złagodzić wysokie ceny pomp i inwestować swoje zyski we wzrost zamiast zwiększania dywidend dla akcjonariuszy i wykupów.

Wzniosłe prognozy rządu federalnego i innych krajów dotyczące silnego wzrostu wydobycia ropy w USA w 2022 roku okazują się zbyt optymistyczne i pojawiają się wątpliwości, ile baryłek ropy łupkowej mogą dodać w przyszłym roku.

PODZIEL SIĘ MYŚLAMI

Jakie są twoje perspektywy dla branży łupkowej? Dołącz do rozmowy poniżej.

Według Energy Information Administration w przyległych Stanach Zjednoczonych produkcja ropy naftowej do sierpnia wzrosła tylko o 3% od grudnia, o 288 000 baryłek dziennie do 9,77 miliona. Wcześniej spodziewano się, że całkowita produkcja ropy w USA – w tym na Alasce i w Zatoce Meksykańskiej – osiągnie do grudnia 12,64 mln, co oznacza wzrost o ponad 1 mln baryłek dziennie w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od tego czasu obniżyła swoją prognozę prawie 500 000 baryłek dziennie.

Nawet Chevron i

Exxon,

XOM 1,09%

największe amerykańskie koncerny naftowe, które cieszą się skalą i przewagą logistyczną, schodziły na słabą stronę swoich celów w zakresie wydobycia łupków.

Exxon powiedział niedawno, że jego produkcja ropy i gazu w permie ma wzrosnąć o około 20% w stosunku do poziomów z zeszłego roku, w porównaniu z początkowym celem wzrostu o 25%. Przypisał ponowną kalibrację pogodzie, opóźnieniom w obiekcie i korektom harmonogramu. Chevron powiedział, że jego produkcja w permie zbliży się do dolnej granicy docelowego zakresu na ten rok, około 700 000 baryłek dziennie, ponieważ produkcja będzie spadać w wolniejszym tempie.

Prognozy dotyczące wzrostu mogą jeszcze spaść, ponieważ wielu wiertaczy polegało na odwiertach, które wcześniej wywiercili, ale pozostawili do przyszłej produkcji, tak zwanych odwiertach wierconych, ale nieukończonych, czyli DUC. Według EIA firmy wykorzystały większość swoich najlepszych DUC po tym, jak wykorzystały odwierty, aby zaoszczędzić pieniądze na wierceniu, ponieważ pandemia doprowadziła do historycznego załamania cen ropy. Oczekuje się, że trend ten, w połączeniu z wąskim gardłem w gazociągu w permie, będzie dalej ograniczał wzrost produkcji ropy naftowej w USA, podała EIA.

Innym kluczowym problemem dla firm łupkowych jest to, ile szybów naftowych wydobywa się w basenie Delaware, zachodniej części permu, którą wiercą intensywnie szczelinownicy. W miarę dojrzewania regionu, wyniki osiągane w odwiertach ulegają tam przewidywalnemu pogorszeniu, powiedział Tom Loughrey, prezes firmy analitycznej FLOW Partners LLC.

„Mamy około 10 lat wysokiej jakości zapasów wiertniczych w permie, a mniej, jeśli będziemy się szybciej rozwijać”, powiedział Loughrey. „To będzie oznaczać, że te większe firmy nie będą się rozwijać”.

Gdy firmy rzuciły się do wiercenia, wiele z nich najpierw przeżuwało niektóre ze swoich najlepszych zapasów. Teraz zostają im gorsze miejsca wiertnicze, które prawdopodobnie wyprodukują mniej ropy i będą kosztować więcej, jeśli chodzi o wprowadzenie do sieci.

Niektóre firmy twierdzą, że problemem jest wydajność. Pioneer powiedział, że był rozczarowany wynikami swoich odwiertów permskich w tym roku i zrewidował swoją strategię wierceń.

„Cóż, produktywność nie jest taka sama jak trzy lata temu”, powiedział dyrektor operacyjny Pioneer, Richard Dealy. Powiedział, że firmy naftowe muszą wymyślić, jak z czasem wydobyć więcej ropy z ziemi dzięki nowej technologii.

Inne firmy stwierdziły, że są zadowolone z produktywności swoich aktywów. Devon, który działa głównie w zagłębiu Delaware, powiedział, że jego odwierty odnotowały 11% wzrost produkcji od początku roku.

Spowolnienie produkcji w połączeniu z podwyższonymi kosztami produkcji, które mają utrzymać się w przyszłym roku, oznacza, że ​​producenci prawdopodobnie nie zwiększą produkcji w 2023 r., powiedział James West, starszy dyrektor zarządzający w firmie inwestycyjnej

Evercore Inc.

Firmy musiały w tym roku radzić sobie z przeciwnościami spowodowanymi przez inflację, która podniosła ceny materiałów, takich jak stal i obudowy, oraz niedobory siły roboczej, które sprawiły, że zatrudnianie ekip wiercących i szczelinujących stało się grą o sumie zerowej, powiedzieli dyrektorzy.

Analitycy twierdzą, że narzucone przez siebie ograniczenia również odegrały rolę w tępym wzroście produkcji w tym roku. Nawet jeśli ceny ropy w USA na początku tego roku przekroczyły 120 USD, firmy nadal zobowiązały się do zwracania akcjonariuszom gór gotówki w formie dywidend i odkupu, zamiast reinwestowania ich w produkcję.

Napisz do Benoît Morenne na benoit.morenne@wsj.com i Collin Eaton w collin.eaton@wsj.com

Copyright ©2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts