Szwecja Członkostwo w NATO to „kwestia czasu”: szwedzki min


Szwecja i Finlandia są na dobrej drodze do członkostwa w NATO w tym roku, powiedział w środę minister spraw zagranicznych Szwecji, podczas napiętych negocjacji z Turcją w sprawie ich przyjęcia.
Zapytany przez Silvię Amaro z CNBC, czy członkostwo Szwecji naprawdę ma miejsce, biorąc pod uwagę napięcia z Ankarą, Tobias Billström powiedział: „Oczywiście, że tak”.
„W końcu mamy 28 państw członkowskich na 30, które są już członkami NATO i które już ratyfikowały wnioski dla Szwecji i Finlandii. Więc tak, oczywiście, to tylko kwestia czasu”.
Dodał, że dobrą wiadomością jest to, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w tym tygodniu, że kraj jest gotowy do wznowienia negocjacji po zawieszenie ich na czas nieokreślony pod koniec stycznia.
Sprzeciw Turcji wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO koncentruje się na ukrywaniu przez nie bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Podczas spotkania NATO w Madrycie w czerwcu 2022 r. trzy państwa podpisały porozumienie wyznaczające drogę do kompromisu, przy czym Ankara zaapelowała o dalsze gwarancje antyterrorystyczne, zwłaszcza ze strony Szwecji.
Węgry są kolejnym przeciwnikiem ratyfikacji, choć lokalne media zgłoszone we wtorek, że jej parlament może ratyfikować członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO na początku przyszłego miesiąca.
„Pracowaliśmy, aby wypełnić wszystko, do czego zobowiązaliśmy się w memorandum” – powiedział Billström w środę CNBC. Powiedział, że obejmowało to przygotowania do przedstawienia w marcu szwedzkiemu parlamentowi nowych przepisów.
„Teraz nadszedł czas, aby parlament turecki rozpoczął proces ratyfikacji. Uważamy, że jest to właściwe i właściwe posunięcie”.
Powiedział też, że celem jest członkostwo Szwecji na lipcowym szczycie NATO.
„Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, jest to moment w czasie, kiedy NATO może wprowadzić nowe państwa członkowskie, a po drugie, istnieją militarne punkty strategiczne, które należy wziąć pod uwagę. Szwecja i Finlandia mają wspólny zainteresowanie połączeniem ze względu na sytuację militarną w regionie Morza Bałtyckiego”.
Prezydent Rosji Władimir Putin „złamał światowy porządek bezpieczeństwa”, najeżdżając Ukrainę, dodał Billström, a fakt, że Szwecja była gotowa złamać swoją 200-letnią politykę niezaangażowania wojskowego, pokazał „jak poważna jest sytuacja”.
Powiększanie rodziny
Prezydent Łotwy Egils Levits powiedział we wtorek CNBC, że w interesie wszystkich państw członkowskich NATO leży, aby ich „nieformalni sojusznicy”, Szwecja i Finlandia, stali się „prawdziwymi członkami rodziny”.[s]”.
„Myślę, że Turcja też to zaakceptuje w interesie samej Turcji, także i dla całego NATO. Wiem, że są w tej sprawie negocjacje między Szwecją a Turcją i jestem optymistą” – powiedział Levits Steve’owi Sedgwickowi w Warszawie.
Na temat wojny na Ukrainie Levits skomentował: „Ten konflikt może się zakończyć, gdy Rosja wróci do swoich własnych granic uznanych przez społeczność międzynarodową. Bez tego konflikt nie może się zakończyć, ponieważ [it] jest bardzo jasne, że z jednej strony jest agresorem, z drugiej strony jest ofiarą”.
W przemówienie w Warszawie we wtorek prezydent USA Joe Biden powiedział, że zaangażowanie USA w Sojusz NATO i artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich, były „solidne jak skała”.
Biden przeprowadzi w środę rozmowy w polskim Pałacu Prezydenckim z przywódcami tzw. bukareszteńskiej dziewiątki, w skład której wchodzą członkowie NATO Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja.
Następuje po poniedziałkowej wizycie Bidena w stolicy Ukrainy Kijowie, podczas której zobowiązał się do kontynuowania pomocy wojskowej i zwiększenia sankcji wobec rosyjskich przedsiębiorstw i ich elit.
Putin wygłosił również długo oczekiwane przemówienie we wtorek przed parlamentarzystami i urzędnikami wojskowymi, które było transmitowane przez państwową telewizję.
Podczas blisko dwugodzinnego wystąpienia on przejęte Ukraina i Zachód były odpowiedzialne za inwazję, którą zarządził prawie rok temu i zapowiedział, że Rosja zawiesi swój udział w traktacie Nowy START z USA, który ogranicza strategiczne arsenały nuklearne.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że decyzja uczyniła świat bardziej niebezpiecznym miejscem i wezwał Rosję do ponownego rozważenia, donosi Reuters.