Truss pod ponowną presją, aby określić koszty utrzymania


Liderka liderki torysów, Liz Truss, w niedzielę stanęła przed ponowną presją, aby nakreślić swoje plany radzenia sobie z kryzysem kosztów utrzymania, gdy posłowie wezwali do zwiększenia wsparcia dla gospodarstw domowych i małych firm zmagających się z rosnącymi rachunkami za energię.

Minister spraw zagranicznych, który opowiadał się za obniżeniem podatków o 30 miliardów funtów, bada obniżki podatku VAT o maksymalnie 5 punktów procentowych i zwiększenie ulgi osobistej, czyli poziomu, od którego ludzie zaczynają płacić podatek dochodowy od swoich zarobków.

Truss już wcześniej wykluczone rozdawanie „ulotek”, aby złagodzić presję dochodową, opisując to jako „odbieranie pieniędzy od ludzi w podatkach, a następnie oddawanie im ich w postaci zasiłków”. Jej sojusznicy w niedzielę wskazali, że pakiet wsparcia prawdopodobnie nie będzie zawierał dodatkowych jednorazowych płatności.

Jednak urzędnicy bliscy MSZ podkreślają, że wszystkie opcje zostaną rozważone i ostateczna decyzja o wsparciu finansowym zostanie podjęta po ogłoszeniu nowego lidera partii 5 września.

Sojusznicy Rishi Sunaka nazwali ostatnią proponowaną obniżkę VAT, po raz pierwszy opisaną w The Sunday Telegraph i The Sunday Times, jako „wadliwą” i „regresywną”. Jeden z urzędników z zespołu byłego kanclerza powiedział: „VAT nie jest płacony od podstawowych artykułów, takich jak żywność, dlatego nie pomaga rodzinom płacić rachunków w supermarkecie”.

„Obniżenie podatku VAT przyniesie większe korzyści gospodarstwom domowym o wyższych dochodach, pozostawiając bardzo niewiele lub zerową korzyść dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, które będą najbardziej potrzebować pomocy tej zimy” – dodali.

Kandydat na lidera torysów Rishi Sunak

Były kanclerz i kandydat na przywódcę torysów Rishi Sunak podczas pytań i odpowiedzi podczas hustingu w Birmingham © REUTERS

Tymczasem konserwatywni posłowie wyrazili rosnące zaniepokojenie wpływem podwyżek cen energii na gospodarstwa domowe i biznes, po ogłoszeniu w piątek przez regulatora Ofgem, że limit cen energii wzrośnie o 80 procent w październiku. przyjmowanie rachunków do 3 549 dla przeciętnego użytkownika.

„Słyszę od wyborców, którzy po raz pierwszy wyciągają rękę, obawiając się, jak przetrwają tę zimę”, powiedział jeden z wysokich rangą parlamentarzysta torysów w „Financial Times”. „Niektóre z istniejących pakietów pomocy nawet nie dotykają boków”.

Inny konserwatywny deputowany z ramienia Truss miał rację, nie podając szczegółów swoich planów przed wyborem, ale powiedział, że obawia się o zdolność gospodarstw domowych do zarządzania cenami energii w okresie zimowym. „Zmartwienie polega na tym, jak długo to potrwa?” – mówili.

Inni posłowie torysów podnieśli alarm o przyszłości małych firm. „Słyszę, że firmy notują 300-procentowy wzrost rachunków. Firmy zostaną zamknięte, ponieważ niektóre z tych liczb są nieopłacalne” – przekonywał jeden z wyższych rangą Tory backbencher.

„Musimy udzielać małym i średnim firmom większego wsparcia finansowego w zakresie rachunków za energię” – dodał inny. „Jeśli będą musieli przenosić koszty na klientów, spowoduje to tylko dalszy wzrost inflacji”.

W weekend ustępujący premier Boris Johnson oskarżył Moskwę o koszty utrzymania kryzysu, mówiąc, że prezydent Rosji Władimir Putin chciał, aby Wielka Brytania „zapięła się” w obliczu „oślepiających” podwyżek cen energii, odnosząc się do wywołanego kryzysu gazowego przez wojnę na Ukrainie.

Johnson dodał, że naród miał „wystarczającą odporność, aby przetrwać” w nadchodzących miesiącach, dodając, że jego następca wprowadzi „ogromny pakiet” wsparcia finansowego.

Kryzys związany z kosztami życia to tylko jeden z kilku pilnych problemów, przed którymi stanie kolejny premier, z obawami związanymi z ciągłymi zaległościami na liście oczekujących NHS i karetką pogotowia opóźnienia.

Matthew Taylor, dyrektor generalny Konfederacji NHS, przekonywał w niedzielę, że potrzebna jest „uczciwa rozmowa” na temat zdolności służby zdrowia zmierzającej do zimy.Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts