Blue Origin przedstawia technologię Blue Alchemist, która zamienia pył księżycowy w ogniwa słoneczne

Blue Origin przedstawia technologię „Blue Alchemist”, która zamienia pył księżycowy w ogniwa słoneczne

przez Charlesa Briggsa

Space Coast FL (SPX) 15 lutego 2023 r


Blue Origin, firma zajmująca się lotami kosmicznymi Jeffa Bezosa, ujawniła 10 lutego 2023 r. na swoim blogu, że od 2021 r. opracowuje technologię wykorzystania zasobów in situ (ISRU) o nazwie „Blue Alchemist”, prototyp ogniwa słonecznego i przewodu przesyłowego energii elektrycznej za pomocą materiał „chemicznie i mineralogicznie równoważny” księżycowemu regolitowi.

„Możemy tworzyć systemy zasilania na Księżycu bezpośrednio z materiałów, które istnieją wszędzie na powierzchni, bez specjalnych substancji sprowadzanych z Ziemi” – mówi firma. „Byliśmy pionierami technologii i zademonstrowaliśmy wszystkie kroki. Nasze podejście, Blue Alchemist, może skalować się w nieskończoność, eliminując moc jako ograniczenie w dowolnym miejscu na Księżycu”.

Ogniwa słoneczne są zwykle wykonane z kilku kluczowych komponentów: krzemu, metalu i szkła. Materiały te znajdują się na powierzchni księżyca, która jest określana jako księżycowy regolit lub pył księżycowy.

Blue Origin wykorzystuje proces znany jako elektroliza stopionego regolitu (MRE) do ekstrakcji żelaza, krzemu i aluminium z produktem ubocznym tlenu, który byłby niezbędny dla każdego człowieka żyjącego i pracującego na Księżycu, a także ochronną szklaną osłonę, która umożliwiłoby komórkom przetrwanie 10 lat lub dłużej na powierzchni Księżyca.

Od dziesięcioleci MRE jest przedmiotem badań. Podczas programu Apollo astronauci przywieźli na Ziemię niewielkie ilości skał księżycowych; te próbki zostały użyte do stworzenia „fałszywego” księżycowego brudu tutaj na Ziemi.

Firma twierdzi, że gdy prąd elektryczny jest przykładany do symulowanego regolitu, „przesuwa i oddziela stopiony materiał w temperaturach powyżej 1600 stopni Celsjusza w kontrolowany i energooszczędny sposób, jednocześnie wytrzymując wysokie temperatury i korozyjne środowisko”.

Dzięki temu procesowi silikon jest oczyszczany do ponad 99,999%, czystości wymaganej dla wydajnych ogniw słonecznych.

„Podczas gdy typowe metody oczyszczania krzemu na Ziemi wykorzystują duże ilości toksycznych i wybuchowych chemikaliów, nasz proces wykorzystuje tylko światło słoneczne i krzem z naszego reaktora”.

„Nasza technologia produkuje ogniwa słoneczne o zerowej emisji dwutlenku węgla, bez wody, bez toksycznych składników lub innych chemikaliów, ma ekscytujący potencjał, aby bezpośrednio przynieść korzyści Ziemi”, mówi Blue Origin.

Blue Origin dodał: „Chociaż nasza wizja jest technicznie ambitna, nasza technologia jest teraz realna”, a ich cel, jakim jest „wytwarzanie energii słonecznej przy użyciu wyłącznie zasobów księżycowych, jest zgodny z najwyższym priorytetem NASA w zakresie rozwoju infrastruktury Księżyc-Mars”.

„Po zademonstrowaniu i wdrożeniu Blue Alchemist na Księżycu, Blue Alchemist dostarczy nieograniczoną energię słoneczną wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy”.


powiązane linki

Niebieskie pochodzenie

Wszystko o energii słonecznej na SolarDaily.com

Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts