Foley pomógł klientowi w uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia w procesie konstytucyjnym przeciwko reformie prawa elektroenergetycznego | Blogi | Perspektywy energii odnawialnej
W październiku 2021 r. Prezydent Andrés Manuel López Obrador przedłożył Kongresowi Meksyku projekt ustawy o zmianie artykułów 25, 27 i 28 meksykańskiej konstytucji związanych z kwestiami energetycznymi. Celem projektu ustawy, zwanego „ustawą konstytucyjną”, było cofnięcie zmian konstytucyjnych, które otworzyły rynek energii elektrycznej dla inwestycji prywatnych oraz ograniczenie/wykluczenie udziału sektora prywatnego.
Ustawa konstytucyjna miała na celu m.in.:
a) anulować wszystkie pozwolenia na wytwarzanie energii i umowy zakupu energii zawarte z sektorem prywatnym;
b) ograniczyć udział sektora prywatnego w wytwarzaniu energii do 46% całkowitej mocy wytwórczej w Meksyku;
(c) oddać CFE (Mexico’s Power Utility Company) kontrolę nad systemem elektrycznym (pozwoliłoby to CFE na określenie kryteriów dyspozytorskich dla elektrowni); oraz
(d) rozwiązania Komisji Regulacji Energetyki.
Po obszernej dyskusji w Izbie Reprezentantów ustawa nie została przyjęta.
Projekt ustawy o reformie meksykańskiego prawa dotyczącego przemysłu elektrycznego
W lutym 2021 roku, próbując zmienić ramy prawne energetyki w Meksyku, które miały promować prywatne inwestycje w projekty energii odnawialnej, prezydent Andrés Manuel López Obrador wysłał do Izby Reprezentantów preferencyjny projekt ustawy o reformie przemysłu elektroenergetycznego ustawa („Ustawa”).
Głównymi tematami projektu ustawy były m.in.
(a) zmiana Regulaminu Wysyłki;
b) nowe kryteria wydawania pozwoleń na wytwarzanie energii elektrycznej oraz przyłączenia do krajowej sieci elektroenergetycznej;
(c) cofnięcia zezwoleń na wytwarzanie energii elektrycznej przez Komisję Regulacji Energetyki; oraz
(d) upoważnienie CFE do zawierania umów PPA z dowolnym wytwórcą energii bez przeprowadzania publicznych aukcji zgodnie z wymogami prawa i nadawania takim KDT pierwszeństwa przed prywatnymi wytwórcami.
Aby uzyskać dodatkowe komentarze i informacje na temat projektu ustawy, możesz przejrzeć nasze alert klienta tutaj.
Proponowane zmiany były sprzeczne z przepisami i zasadami antymonopolowymi uregulowanymi w meksykańskiej konstytucji politycznej wprowadzonej reformą energetyczną z 2013 roku.
Ustawa została przyjęta przez Kongres Meksyku i uchwalona 9 marca 2021 r.
Proces konstytucyjny przeciwko ustawie
Foley pomagał Klientowi w przygotowaniu, złożeniu i kontynuowaniu procesu konstytucyjnego przed meksykańskimi federalnymi sądami okręgowymi przeciwko ustawie.
Zgodnie z prawem meksykańskim strony, których dotyczy ustawa uchwalona przez Kongres, są uprawnione do wszczęcia procesu konstytucyjnego przed sądami meksykańskimi i zwrócenia się do sądu o wydanie tymczasowego nakazu, aby prawo nie miało zastosowania do powodów w trakcie procesu. Reprezentując Klienta, Foley wnioskował i uzyskał od sądów tymczasowy nakaz.
Po półtorarocznym procesie Sąd Okręgowy ostatecznie wydał uchwałę stwierdzającą niezgodność ustawy z Konstytucją; w związku z tym nie może mieć zastosowania do Klienta. Główne powody i argumenty Sądu Okręgowego są takie, że reformy uchwalone przez Kongres są sprzeczne z przepisami i zasadami antymonopolowymi wprowadzonymi przez reformę energetyczną z 2013 r. w meksykańskiej konstytucji.
Sąd Okręgowy uznał, że zmiana zasad dysponowania i wprowadzenie nowych kryteriów – wydawania pozwoleń oraz przyłączania nowych elektrowni – jest sprzeczne z konkurencyjnym modelem wytwarzania i komercjalizacji sektorów elektroenergetycznych stworzonym przez Reforma energetyczna z 2013 r. Co ważniejsze, ustawa nie może faworyzować jednego konkurenta w stosunku do innych w branży.
Uchwała Sądu Rejonowego została zakwestionowana przez rząd meksykański. Odwołanie zostanie rozpatrzone przez federalne sądy okręgowe w kolejnych miesiącach. Należy wspomnieć, że rząd meksykański zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie tych spraw, a nie o rozpatrzenie sprawy przez sądy okręgowe.