Instalacje fotowoltaiczne spadają z powodu ograniczeń dostaw wynikających z politykiAnaliza rynku energii słonecznej SEIA

Stany Zjednoczone dodały 20,2 GW nowej mocy fotowoltaicznej w 2022 r., co stanowi spadek o 16% w stosunku do 2021 r. Było to w dużej mierze spowodowane dochodzeniem w sprawie nowych taryf przeciwdziałających obejściu przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych, a także zatrzymaniem sprzętu przez służby celne i Ochrona granic na mocy ustawy o zapobieganiu pracy przymusowej Ujgurów.

Według „Przegląd rynku energii słonecznej w USA za rok 2022” wydany dzisiaj przez Stowarzyszenie Przemysłu Energii Słonecznej (SEIA) i Wooda Mackenziego, instalacje na skalę przemysłową spadły o 31% rok do roku do 11,8 GW, co jest najniższym łącznym wynikiem w sektorze od czasu przed pandemią COVID-19. Komercyjne i społeczne instalacje fotowoltaiczne również spadły odpowiednio o 6% i 16%. Zaległości w podłączaniu nowych projektów fotowoltaicznych do sieci elektrycznej nadal ograniczają wdrażanie w każdym segmencie rynku.

Prognozy na ten i przyszły rok wskazują na szerokie ożywienie rynku ze wzrostem we wszystkich sektorach średnio o 19% rocznie do 2027 r.

„Firmy agresywnie zmieniają swoje łańcuchy dostaw, pomagając zapewnić, że energia słoneczna zainstalowana w USA pochodzi z etycznych źródeł i nie ma związku z pracą przymusową” – powiedziała prezes i dyrektor generalna SEIA Abigail Ross Hopper. „Podczas gdy branża fotowoltaiczna i magazynowa szybko działa na łańcuchy dostaw i buduje silniejszą krajową bazę produkcyjną, ciągłe groźby wysokich taryf hamują potencjał historycznej ustawy o redukcji inflacji”.

Raport zawiera zaktualizowane 10-letnie prognozy bazowe, wraz ze scenariuszami wysokiego i niskiego wdrożenia opartymi na podaży modułów fotowoltaicznych i krajowej produkcji, wytycznymi ustawy o redukcji inflacji (IRA) oraz czynnikami specyficznymi dla sektora, takimi jak dostępność siły roboczej, podaż kapitału podatkowego i ramy czasowe połączeń międzysystemowych.

Całkowita różnica między wysokimi i niskimi wynikami wynosi 40 GW nowych instalacji fotowoltaicznych w ciągu najbliższych pięciu lat.

W scenariuszu podstawowym oczekuje się, że Stany Zjednoczone dodadzą ponad 570 GW nowej mocy słonecznej w następnej dekadzie, podnosząc zainstalowaną moc słoneczną z obecnych 141 GW do ponad 700 GW w 2033 r.

„Chociaż rok 2022 był trudnym rokiem dla branży fotowoltaicznej, spodziewamy się, że niektóre problemy z łańcuchem dostaw złagodzą się, napędzając wzrost do 41% w 2023 r.”, powiedziała Michelle Davis, główny analityk w Wood Mackenzie i główny autor raportu. „Biorąc pod uwagę dużą niepewność branży, nasze wysoko- i niskobudżetowe scenariusze mogą pomóc branży w ocenie potencjalnych wyników. W każdym scenariuszu istnieje około 20 GW ryzyka wzrostu lub spadku w ciągu najbliższych pięciu lat, tyle samo mocy zainstalowanej w zeszłym roku”.

Rynek fotowoltaiki mieszkaniowej odnotował 40% wzrost zainstalowanej mocy fotowoltaicznej w 2022 r., a obecnie 6% wszystkich domów w Stanach Zjednoczonych ma fotowoltaikę. Do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 15%.

W 2022 r. wdrożono 783 MW nowych mieszkaniowych, komercyjnych i społecznościowych mocy fotowoltaicznych w połączeniu z systemami magazynowania energii, co stanowi nowy rekord. Do 2027 roku 33% nowej mocy fotowoltaicznej w budynkach mieszkalnych i 20% nowej komercyjnej i społecznościowej mocy fotowoltaicznej będzie połączone z magazynowaniem.

Kalifornia, Teksas i Floryda były trzema najlepszymi stanami pod względem nowych instalacji fotowoltaicznych trzeci rok z rzędu, a Kalifornia odzyskała pierwsze miejsce po tym, jak Teksas prowadził kraj w 2021 roku.

W Stanach Zjednoczonych w 2022 r. uruchomiono ponad 1,8 GW nowych mocy produkcyjnych modułów fotowoltaicznych, co zwiększyło łączną krajową zdolność produkcyjną do 9 GW. Zachęty w ramach IRA zapoczątkowały kilka nowych inwestycji w produkcję energii słonecznej, które zwiększą całkowitą moc krajową do 25 GW do końca 2023 r., jeśli wszystkie zapowiedzi się spełnią. Wydaje się jednak, że krajowi producenci modułów będą polegać na imporcie ogniw jeszcze przez kilka lat, ponieważ krajowi producenci ogniw potrzebują czasu, aby wejść do sieci.

Nawet gdy ograniczenia w łańcuchu dostaw spowolniły rynek, energia słoneczna odpowiadała za 50% wszystkich nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej w 2022 r. Obecnie energia słoneczna odpowiada za prawie 5% produkcji energii elektrycznej w USA.

Dowiedz się więcej na seia.org/smi.

Posłuchaj bardziej szczegółowych rozmów na kanale YouTube firmy Solar Builder

Strona Youtube firmy Solar Builder

Nasze najpopularniejsze serie to:

Moc do przodu! | Współpraca z BayWa polega na omawianiu tematów branżowych wyższego szczebla.

Wysokosc dzwieku | Dyskusje z producentami energii słonecznej na temat ich nowych technologii i pomysłów.

Tagi: , , , , ,


Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts