Kanada aresztuje badacza akumulatorów elektrycznych za rzekome szpiegostwo na rzecz Chin


Kanadyjska policja federalna aresztowała w poniedziałek byłego badacza akumulatorów pojazdów elektrycznych w firmie użyteczności publicznej Hydro-Quebec pod zarzutem szpiegostwa za rzekome przesyłanie tajemnic handlowych do Chin.

Mężczyzna, który niedawno został zwolniony z pracy, został zatrzymany w swoim domu w Candiac na przedmieściach Montrealu przez oddział bezpieczeństwa narodowego Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej.

35-letni Yuesheng Wang jest oskarżony na podstawie Kodeksu karnego i ustawy o bezpieczeństwie informacji za „rzekome pozyskanie tajemnic handlowych na korzyść Chińskiej Republiki Ludowej ze szkodą dla interesów gospodarczych Kanady” – czytamy w oświadczeniu.

„To pierwszy raz, kiedy ten zarzut został postawiony w Kanadzie” – powiedział inspektor RCMP David Beaudoin w związku z oskarżeniem o szpiegostwo na podstawie ustawy o bezpieczeństwie informacji.

Beaudoin powiedział na konferencji prasowej, że będąc zatrudniony przez Hydro-Quebec, Wang rzekomo wykorzystywał swoje stanowisko do prowadzenia badań na chińskim uniwersytecie.

Wang, powiedział Beaudoin, opublikował artykuły naukowe i złożył patenty „we współpracy z tym zagranicznym aktorem”, wykorzystując informacje Hydro-Quebec bez jego wiedzy i zgody.

Powiedział, że miało to miejsce między lutym 2018 r. a październikiem ubiegłego roku.

RCMP rozpoczął dochodzenie po otrzymaniu w sierpniu skargi od Hydro-Quebec, która, jak zauważa, jest zarówno „infrastrukturą krytyczną, jak i interesem strategicznym, który należy chronić”.

Hydro-Quebec opisał pracę Wanga w swoim Centrum Doskonałości w zakresie elektryfikacji transportu i magazynowania energii jako „związaną z materiałami akumulatorowymi”.

W oświadczeniu narzędzie stwierdziło, że cofnęło mu dostęp, gdy nabrało podejrzeń co do jego działań, a później zwolniło go za „poważne naruszenia kodeksu etyki firmy”.

Wang ma stawić się w sądzie we wtorek.

Stosunki kanadyjsko-chińskie są napięte od czasu aresztowania w Vancouver w 2018 r. dyrektora Huawei na podstawie amerykańskiego nakazu oraz zatrzymania przez Pekin dwóch Kanadyjczyków w pozornym odwecie.

Wszyscy trzej zostali zwolnieni w zeszłym roku w ramach porozumienia z amerykańskimi prokuratorami, ale rany się nie zagoiły.

Kanada ostatnio nazwała „coraz bardziej destrukcyjnymi” Chinami na arenie światowej, po doniesieniach o zagranicznej ingerencji w jej wybory i wykorzystywaniu nielegalnych posterunków policji w Kanadzie do prowadzenia operacji policyjnych na obcej ziemi – które władze kanadyjskie również badają, ale Pekin zaprzeczył jako „całkowicie fałszywy”.

powiązane linki

Zasilanie świata w XXI wieku na Energy-Daily.comDzięki, że tu jesteś;

Potrzebujemy Twojej pomocy. Sieć informacyjna SpaceDaily wciąż się rozwija, ale utrzymanie przychodów nigdy nie było trudniejsze.

Wraz z rozwojem programów blokujących reklamy i Facebooka – nasze tradycyjne źródła przychodów z wysokiej jakości reklam sieciowych nadal spadają. I w przeciwieństwie do wielu innych witryn z wiadomościami, nie mamy paywalla — z tymi irytującymi nazwami użytkowników i hasłami.

Publikowanie naszych wiadomości przez 365 dni w roku wymaga czasu i wysiłku.

Jeśli uważasz, że nasze strony z wiadomościami są przydatne i zawierają wiele informacji, rozważ zostanie regularnym zwolennikiem lub na razie wpłać jednorazową darowiznę.


Współtwórca SpaceDaily

5 USD rozliczone raz

karta kredytowa lub PayPal


Miesięczny sponsor SpaceDaily
Opłata miesięczna za 5 USD

tylko paypal
TECHNOLOGIA ENERGETYCZNA
Nowe materiały mogą umożliwić trwalsze wszczepialne baterie

Boston MA (SPX) 4 listopada 2022 r

Przez ostatnie kilka dziesięcioleci badania nad akumulatorami koncentrowały się głównie na akumulatorach litowo-jonowych, które są używane we wszystkim, od samochodów elektrycznych po przenośną elektronikę, i znacznie poprawiły się pod względem przystępności cenowej i pojemności. Ale baterie jednorazowe nie uległy poprawie w tym czasie, pomimo ich kluczowej roli w wielu ważnych zastosowaniach, takich jak wszczepialne urządzenia medyczne, takie jak rozruszniki serca. Teraz naukowcy z MIT wymyślili sposób na poprawę gęstości energii… Czytaj więcej

Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts