Macedonia Północna poprawia ramy prawne dla fotowoltaiki na dachach – magazyn PV International


Rząd Macedonia Północna niedawno ulepszył system opomiarowania netto dla instalacji słonecznych i uruchomił program rabatowy w wysokości 1 miliarda euro na wsparcie wdrażania dachowych systemów fotowoltaicznych w ramach tego programu.

Ministerstwo Gospodarki poprawiło system opomiarowania netto poprzez zwiększenie maksymalnej wielkości domowych systemów fotowoltaicznych kwalifikujących się do wprowadzania nadwyżki mocy do sieci z 4 do 6 kW oraz z 20 do 40 kW dla komercyjnych paneli słonecznych.

Program rabatowy pokryje do 30% kosztów zakupu i instalacji systemu PV, maksymalnie 62 000 MKD (1025 USD) dostępne dla każdego projektu.

Ponadto lokalne media energetika.net poinformowały, że szef krajowego regulatora energetycznego – ERC – obiecał wyeliminować wszystkie opłaty sieciowe, które są obecnie pobierane od odbiorców indywidualnych i komercyjnych, którzy instalują system fotowoltaiczny.

Zgodnie z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu (NECP) rząd Macedonii zamierza do 2030 r. rozmieścić 250 MW mocy fotowoltaicznej na dachach.

Macedonia Północna obecnie wspiera również energię słoneczną na dużą skalę poprzez szereg przetargów. The najnowszy została uruchomiona przez Ministerstwo Gospodarki w lipcu. Inne przetargi fotowoltaiczne były wcześniej organizowane w kraju przez państwowa firma elektryczna Elektrani na Severna Makedonija (ESM).

Według najnowszych danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) na koniec 2021 r. kraj bałkański miał około 94 MW łącznych zainstalowanych mocy fotowoltaicznych.

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę i chcesz ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: redaktorzy@pv-magazine.com.Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts