Nowy dzień o zachodzie słońca – magazyn pv International


Dla wielu milionów ludzi w Afryce Subsaharyjskiej, którzy nie mają dostępu do oświetlenia elektrycznego, zachód słońca niesie niemal ogarniającą ciemność. Ale Light Libraries to jeden poręczny program zasilany energią słoneczną, który zapewnia uczniom niedrogi koniec ciemności. magazyn pv usiadłem z Sofią Ollvid z SolarAid, aby omówić sposób działania tych bibliotek.

Z NUMER 07 – 2022.

Dla ponad 600 milionów ludzi w Afryce Subsaharyjskiej bez dostępu do elektryczności i oświetlenia dzień jest urywany o zachodzie słońca. Czy biblioteki światła słonecznego mogą to zmienić?

Tak mi się wydaje. Lampy solarne to niedrogie, czyste i bezpieczne rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do światła po zachodzie słońca. Nasz program, Light Libraries, ma na celu zwiększenie dostępu do oświetlenia słonecznego w społecznościach wiejskich dla uczniów pochodzących z gospodarstw domowych, które mają trudności z zakupem światła. Program opiera się na idei umożliwienia uczniom dostępu do światła słonecznego przez ich szkołę. Uczniowie już zgłaszają lepsze oceny.

Zachęcamy więcej organizacji do przyjęcia i powielenia tego modelu, aby pomóc dotrzeć do większej liczby osób. Dlatego cieszymy się, że właśnie uruchomiliśmy nowy zestaw narzędzi Solar Light Library o otwartym kodzie źródłowym, który można pobrać bezpłatnie. Zestaw narzędzi umożliwia szkołom i podmiotom zajmującym się rozwojem założenie własnej biblioteki światła słonecznego. Jako sektor musimy zintensyfikować nasze wysiłki, jeśli mamy osiągnąć powszechny dostęp do władzy. Tylko poprzez dzielenie się, współpracę i partnerstwo osiągniemy nasze cele.

Jak działają Biblioteki Światła? Czy nastąpiła jakaś zmiana po stronie technologicznej?

W ciągu ostatnich 15 lat lampy słoneczne stały się coraz bardziej przystępne cenowo, a ceny spadły z ponad 30 USD do zaledwie 5 USD. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów kluczowych komponentów – mianowicie diod LED, paneli słonecznych i akumulatorów litowych.

Jednak dla najbiedniejszych rodzin nawet najbardziej przystępne cenowo światło słoneczne pozostaje poza zasięgiem. Wiele dzieci jest zmuszonych do używania otwartego ognia lub toksycznej nafty tylko do nauki. Mając to na uwadze, w 2019 roku stworzyliśmy Light Libraries. Działa jak biblioteka książek. Już za jeden cent dziennie, czyli znacznie mniej niż rodziny wydają na świece, naftę czy baterie, studenci mogą pożyczyć lampę słoneczną. Każda szkoła Light Library jest również wyposażona w system solarny do oświetlania sal lekcyjnych.

Daje to uczniom natychmiastowe, bezpieczne światło do nauki wieczorem, ale działa również jako model „wypróbuj, zanim kupisz” dla wszystkich, buduje zaufanie do produktów solarnych i ostatecznie sprawia, że ​​klienci wykorzystujący energię słoneczną stają na pierwszym stopniu drabiny energetycznej. .

Ponieważ w ciągu dnia jest więcej oświetlonych godzin, nauczyciele odnotowują znaczną poprawę postępów uczniów. Ale czy tani dostęp do oświetlenia pomaga rodzinom na całym świecie?

TAk. Kiedy rozmawiamy z uczniami, którzy pożyczyli światło słoneczne, mówią nam, że po odrobieniu pracy domowej ich rodzice również używają światła do prac domowych. Niektórzy uczniowie powiedzieli nam, że ich rodzeństwo, które może uczęszczać do szkół, które nie mają jeszcze Light Library, również używa światła do odrabiania prac domowych.

Dostęp do lamp słonecznych przynosi korzyści całej rodzinie, a to oznacza, że ​​nagle wydają mniej na inne źródła światła, które mogą być drogie i często niebezpieczne, takie jak świece czy toksyczna nafta – która również przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.

Przystępność cenowa była dużą przeszkodą przez długi czas. Czy ta presja osłabła? Co pozostaje największymi przeszkodami w rozprzestrzenianiu się światła słonecznego?

Chociaż światła są bardziej przystępne cenowo niż kiedykolwiek wcześniej, a miliony gospodarstw domowych mają teraz dostęp do lamp słonecznych, cena nadal stanowi barierę dla wielu gospodarstw domowych o niskich dochodach. Istnieje granica tego, komu rynek może służyć, a kogo nadal na to nie stać. Ponadto dla wielu firm nie opłaca się działać na dużą skalę w społecznościach o niskich dochodach – co prowadzi do bariery dostępu i dostępności.

Tu właśnie wkracza nasze przedsiębiorstwo społeczne SunnyMoney. Dzięki naszemu przedsiębiorstwu społecznemu jesteśmy w stanie dostarczać światła społecznościom wiejskim ostatniej mili, do których tradycyjny rynek nie dociera. Dzięki naszym programom pracujemy nad tym, aby móc dotrzeć do wszystkich osób w tych społecznościach.

Biblioteki Światła Słonecznego są nauczycielami, uczniami lub członkami stowarzyszenia rodziców i nauczycieli, nie otrzymują prowizji od Bibliotek Światła. Jednak część dochodów z Light Libraries trafia do lokalnej szkoły. Ponadto każda biblioteka światła jest połączona z modelem „wynajmowania na własność”, który umożliwia studentowi posiadanie światła, dzieje się to za pośrednictwem naszych lokalnych przedsiębiorców zajmujących się energią słoneczną, którzy zarabiają na tym.

SolarAid działa w wielu krajach. Jak duży jest dzisiaj Twój ślad i czy się powiększy?

Sprzedaliśmy ponad 2,2 miliona lamp solarnych w Malawi, Zambii, Ugandzie, Tanzanii, Kenii i Senegalu. Obecnie jedziemy w głąb Malawi i Zambii, rozwijając partnerstwa w Senegalu i badając partnerstwo na Madagaskarze. Planujemy skoncentrować się na krajach, w których dostęp do energii elektrycznej jest najtrudniejszy i gdzie możemy dodać największą wartość lokalnym partnerskim organizacjom pozarządowym i przedsiębiorstwom wykorzystującym energię słoneczną.

SolarAid opracowuje również program Powering Healthcare, wprowadzający systemy solarne typu plug-and-play do placówek opieki zdrowotnej, którym brakuje niezawodnej energii elektrycznej. Jak postępuje ten program?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zasililiśmy ponad 30 placówek medycznych oświetleniem słonecznym i podręcznym sprzętem medycznym i już widzimy ogromny wpływ i poprawę jakości świadczonej opieki. Niesamowicie było słuchać zeznań pacjentów i pracowników służby zdrowia. Kobiety, które nie muszą się już martwić o poród w całkowitej ciemności, czy pracownicy służby zdrowia zmuszeni do wykonywania zabiegów zagrażających życiu przy świecach. Wczesny wpływ naszych prac monitorowania i oceny pokazuje, że prawie wszyscy (97%) pracownicy służby zdrowia i pacjenci (93%) w klinikach w Zambii twierdzą, że jakość opieki poprawiła się dzięki sprzętowi zasilanemu energią słoneczną – to naprawdę fantastyczne . Obecnie kontynuujemy współpracę z władzami służby zdrowia w Malawi i Zambii w celu zwiększenia dostępu.

Jaki rodzaj odbioru jest odbierana energia słoneczna w społecznościach wiejskich, w których działa SolarAid?

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w społecznościach wiejskich, w których pracujemy, mają pewną wiedzę o istnieniu energii słonecznej – ale brakuje zaufania do produktu i zrozumienia jego działania. Zwykle, gdy dopiero zaczynamy pracę w społecznościach, pracujemy nad budowaniem zaufania do produktu. Zwykle po kilku miesiącach pracy w okolicy zauważamy różnicę i możemy zacząć budować silne powiązania między naszym przedsiębiorstwem społecznym a społecznością.

Jak ludzie mogą przekazać darowiznę na SolarAid i dokąd trafią te pieniądze?

Istnieje kilka sposobów, aby zaangażować się w SolarAid i stać się częścią naszej misji dostarczania bezpieczniejszego i odnawialnego światła w Afryce Subsaharyjskiej. Ludzie mogą skontaktować się z nami w mediach społecznościowych (@solaraid), odwiedzić naszą stronę internetową (solar-aid.org) lub skontaktować się z naszym zespołem Supporter Engagement, aby dowiedzieć się, jak przekazać darowiznę.

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę i chcesz ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: redaktorzy@pv-magazine.com.Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts