HbA1c i cukrzyca: co musisz wiedzieć

Cukrzyca stała się światową epidemią, z przypadków rośnie zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne, Międzynarodowy Komitet Ekspertów i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają stosowanie testu HbA1c zdiagnozować stan przedcukrzycowy i cukrzycę.

Teraz to Wheel of Life™ obsługuje śledzenie HbA1czagłębimy się w to głębiej.

To proste badanie krwi daje migawkę średniego poziomu cukru we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Jest również stosowany, aby pomóc osobom, u których już zdiagnozowano cukrzycę, lepiej radzić sobie z chorobą. Wyższe poziomy A1c zostały powiązane z kilkoma komplikacjami zdrowotnymi. Osoby zagrożone rozwojem cukrzycy mogą również korzystać z testu HbA1c, aby śledzić ich poziom i wprowadzać niezbędne zmiany, aby potencjalnie całkowicie zapobiec chorobie.

Jak działa test HbA1c

Glukoza to cukier obecny we krwi. Kiedy ta glukoza się gromadzi, wiąże się z hemoglobiną w czerwonych krwinkach. The badanie HbA1c mierzy, ile glukozy przyczepiło się do czerwonych krwinek. Jeśli twoje poziomy są wysokie, może to być oznaką cukrzycy. Jeśli już zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, test HbA1c może pomóc w monitorowaniu stanu i poziomu glukozy w czasie.

Nie będziesz musiał robić nic specjalnego, aby przygotować się do testu. W przeciwieństwie do niektórych innych testów na cukrzycę, nie wymaga postu i można go wykonać o dowolnej porze dnia. Pracownik służby zdrowia pobierze próbkę krwi z ramienia i prześle ją do laboratorium w celu analizy.

Interpretacja wyników

Dla osób, które nie chorują na cukrzycę, normalny zakres poziomu HbA1c wynosi od 4% do 5,6%. Poziomy między 5,7% – 6,4% wskazują na stan przedcukrzycowy. Jeśli twoje poziomy wynoszą 6,5% lub więcej, prawdopodobnie masz cukrzycę. Cukrzyca jest poważną i przewlekłą chorobą, która może prowadzić do chorób serca i nerek, a także uszkodzenia nerwów.

Jeśli zdiagnozowano już u Ciebie cukrzycę, powinieneś dążyć do poziomu HbA1c na poziomie 6,5% lub niższym. Osoby zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2 będą chciały, aby wyniki wróciły na poziomie 6% lub niższym. Jeśli twoje poziomy są wysokie, lekarz prawdopodobnie zaleci zmiany stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia, aby pomóc obniżyć poziomy do zdrowszego zakresu.

Kiedy wykonać test HbA1c

Jego zalecane przez CDC aby wszyscy dorośli w wieku powyżej 45 lat poddali się podstawowemu badaniu HbA1c. Jeśli wyniki są w normie, badanie należy powtarzać co trzy lata. Jeśli wskazują na stan przedcukrzycowy, należy badać się co 1-2 lata. Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, zazwyczaj otrzymują test HbA1c co najmniej dwa razy w roku.

Badanie HbA1c ma kluczowe znaczenie dla wykrywania i zapobiegania cukrzycy. Im szybciej zostanie zdiagnozowany podwyższony poziom, tym szybciej można wprowadzić zmiany w stylu życia, aby obniżyć te poziomy. Pamiętaj, że zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę jest również korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Korzyści z obniżenia HbA1c

Według Global Diabetes Community w Wielkiej Brytanii, osoby z cukrzycą typu 1 i typu 2 zmniejszyły ryzyko powikłań, takich jak neuropatia i choroba nerek, poprawiając poziom HbA1c o 1%. Badania wykazały również, że obniżając poziom o 1%, osoby z cukrzycą typu 2 były mniej narażone na zaćmę, niewydolność serca lub amputację z powodu choroby naczyń obwodowych. Obniżenie poziomu HbA1c jest również niezbędnym narzędziem w profilaktyce cukrzycy.

Cyfrowa platforma zaangażowania w zdrowie dacadoo z Wheel of Life™ obsługuje teraz śledzenie HbA1c. Możesz łatwo zobaczyć swoje wyniki HbA1c w czasie bezpośrednio w aplikacji. Niezależnie od tego, czy walczysz z cukrzycą, czy pracujesz nad zapobieganiem tej chorobie, dacadoo zapewnia aktualny obraz Twojego aktualnego stanu zdrowia, aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele.

A jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, aby pozostać na właściwej drodze z odżywianiem i ćwiczeniami, dlaczego nie przeglądać naszych zakres celów dostępne w Twojej aplikacji!

Tagi: , ,

Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts