Korzyści zdrowotne bananów

Banan, niegdyś egzotyczny owoc, znalazł drogę do naszego codziennego życia. Niezależnie od tego, czy pokrojone na płatki zbożowe, czy zmiksowane w smoothie, oto świetne powody, aby włączyć do swojej diety około czterech bananów tygodniowo.

Banan jest jednym z najczęściej spożywanych owoców na świecie, który jest łatwo rozpoznawalny dzięki charakterystycznemu kształtowi i jasnym kolorom.

Tak często wiele osób pomija banany, jeśli chodzi o dostarczanie wartości odżywczych i leczniczych. W rzeczywistości banany mają nam wiele do zaoferowania, zarówno pod względem odżywczym, jak i w łagodzeniu objawów niezliczonych dolegliwości fizycznych.

Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają słodkie, pożywne banany. Ponieważ banany są starannie zapakowane we własne opakowanie, są bardzo przenośne. Można je jeść w całości, pokroić w plasterki do sałatek owocowych lub zmiksować i dodać do przepisów na muffiny i chleb. Mrożone banany można dodawać do koktajli zamiast jogurtu czy lodów.

Lista korzyści zdrowotnych bananów

Kontroluj ciśnienie krwi

Banany są bardzo bogate w potas, ale prawie całkowicie pozbawione sodu i jako takie bardzo dobrze nadają się do zapobiegania nadciśnieniu w organizmie. Ciśnienie krwi jest jednym z wiodących czynników ryzyka i wskaźnikiem chorób serca.

Przeciętny banan zawiera do 500 miligramów potasu i około 1 miligrama sodu. Ponieważ potas ma działanie obniżające ciśnienie krwi, podczas gdy sód ma działanie wzmacniające, jest to wspaniały stosunek do codziennego spożywania.

korzyści-zdrowotne-z-bananów-2

Banany mogą zmniejszyć ryzyko udaru

Niedawne badanie sugeruje, że jedzenie trzech bananów dziennie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 21 procent. Co jest w bananie? Cudownym składnikiem jest potas, który obniża ciśnienie krwi, zwalczając w ten sposób główną przyczynę udaru mózgu.

Banany mogą promować zdrowie kości.

Potas może przeciwdziałać zwiększonej utracie wapnia z moczem spowodowanej dietą bogatą w sól, zapobiegając w ten sposób szybkiemu przerzedzaniu się kości. To, według University of Maryland Medical Center i University of Kansas Medical Center, zmniejsza ryzyko osteoporozy.

Banany mogą chronić wzrok

Owoce, takie jak banan, są ważne dla zachowania dobrego wzroku. Badanie z 2004 roku, opublikowane w Archives of Ophthalmology, wykazało, że spożywanie trzech lub więcej porcji owoców dziennie może obniżyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (ARMD), głównej przyczyny utraty wzroku u osób starszych, o 36 procent w porównaniu z osobami, które spożywają mniej niż 1,5 porcji owoców dziennie.

Banany Wspierają zdrowe nerki

Badania w International Journal of Cancer sugerują, że regularne, umiarkowane spożywanie całych owoców i warzyw, zwłaszcza bananów, może chronić nerki. Wyniki szeroko zakrojonego prospektywnego badania populacyjnego obejmującego 61 000 kobiet w wieku od 40 do 76 lat wykazały, że kobiety spożywające ponad 75 porcji owoców i warzyw miesięcznie zmniejszają ryzyko raka nerki o 40 procent.

Ponadto, zgodnie z badaniem opublikowanym w Internal Journal of Cancer, kobiety jedząc banany zmniejszyły o połowę ryzyko wystąpienia problemów z nerkami w porównaniu z tymi, które nie jadły tego owocu.

Banany mogą złagodzić depresję

Osoby cierpiące na depresję czują się znacznie lepiej po zjedzeniu banana. Banany zawierają tryptofan, rodzaj białka, które organizm przekształca w serotoninę, która pomaga ciału się zrelaksować, poprawić nastrój i ogólnie uczynić szczęśliwszym. Badania pokazują, że banany są również pomocne w zmniejszaniu poziomu stresu.

Banany mogą leczyć anemię

Doświadczasz anemii, spróbuj banana zamiast krwi. Bogate w żelazo banany mogą stymulować produkcję hemoglobiny we krwi, a tym samym pomóc w przypadkach anemii.

Banany Zmniejsza zaparcia

Czy cierpisz na zaparcia? Najlepszym sposobem na zaparcia jest jedzenie jednego banana dziennie. Banany są bogate w błonnik, który może pomóc przywrócić normalne funkcjonowanie jelit i przezwyciężyć zaparcia bez uciekania się do środków przeczyszczających. Pojedyncza porcja (jeden średniej wielkości banan) zawiera 16 procent dziennego zalecanego spożycia błonnika pokarmowego dla normalnej osoby dorosłej.

Banany Łagodzą oparzenie serca

Jeśli cierpisz na oparzenia serca, spróbuj zjeść banana, który przyniesie kojącą ulgę. Banany mają naturalny efekt zobojętniający kwas w organizmie.

Banany Zapobiega porannym mdłościom

Poza tym ich uspokajające właściwości pomagają zwalczać poranne mdłości, a podjadanie bananów między posiłkami może pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu cukru we krwi.

Banany Łagodzą wrzody trawienne

Banan jest jedynym surowym owocem, który może być spożywany bez stresu u osób z poważnymi zaburzeniami jelitowymi ze względu na jego miękką konsystencję i gładkość. Jedzenie surowego banana również neutralizuje kwasowość i zmniejsza podrażnienia, pokrywając wyściółkę żołądka. Poza tym inne substancje w bananach, znane jako inhibitory proteazy, usuwają bakterie w żołądku, które powodują wrzody żołądka.

Eksperci medyczni twierdzą, że prosta mikstura z banana i mleka może znacznie pomóc w stłumieniu wydzielania kwasu, chroniąc w ten sposób przed uszkodzeniem żołądka i wrzodami.

Banany poprawiają nastrój

Banany zawierają tryptofan, jeden z 20 aminokwasów, który pomaga organizmowi w produkcji serotoniny – która działa uspokajająco na mózg (tworzy stabilny nastrój) i działa jako łagodny środek uspokajający. Jedynym sposobem, w jaki organizm otrzymuje dawkę tryptofanu, jest dieta. Nie produkuje.

Lekarstwo na poranne mdłości za pomocą bananów

W ciąży samo wsadzenie banana do buzi łagodzi uczucie mdłości, przywraca prawidłowy poziom glukozy we krwi i temperaturę ciała.

Banany pomagają rzucić palenie

Banany mogą pomóc zminimalizować skutki odstawienia nikotyny. Banany są bogate w potas, magnez i inne ważne witaminy, które działają uspokajająco na mózg, gdy ten domaga się nikotyny.

Banany są skuteczne na biegunkę

W niekomfortowych warunkach, takich jak biegunka, elektrolity są usuwane z organizmu, powodując osłabienie. Te elektrolity można uzupełnić za pomocą poziomu potasu obecnego w bananach.

korzyści-zdrowotne-z-bananów-3

Bóle menstruacyjne leczą banany

Większość kobiet bierze pigułki, aby zmniejszyć bóle menstruacyjne. Zamiast brać te środki przeciwbólowe, zjedz banana. Banany są bogate w witaminę B6, która pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Pomaga to zrównoważyć ogólny nastrój, a tym samym zmniejsza bóle menstruacyjne.

Zwiększ moc mózgu za pomocą bananów

Badanie przeprowadzone wśród 200 uczniów ze szkoły w Middlesex, którym podano banany wraz z normalną dietą na śniadanie, przerwę i lunch, wykazało, że banany zwiększają moc mózgu. Badania wykazały, że potas w bananach pomógł zwiększyć ich czujność umysłową i zwiększyć moc mózgu.

Banany Zmniejszają swędzenie po ukąszeniach komarów

Martwisz się swędzeniem lub obrzękiem spowodowanym ukąszeniami komarów? Zamiast używać tych kremów, aby zmniejszyć swędzenie i obrzęk, użyj skórki banana. Natrzyj swędzące lub opuchnięte miejsce wewnętrzną stroną skórki banana, aby złagodzić swędzenie lub obrzęk po ukąszeniu komara.

Obniż poziom cholesterolu za pomocą bananów

Pektyna, rozpuszczalny błonnik w bananach, ułatwia obniżanie poziomu cholesterolu. Ekspert na podstawie wyników różnych badań twierdzi, że rozpuszczalne w wodzie błonniki, takie jak pektyna, babka płesznik, guma guar i beta-glukan, skutecznie obniżają poziom cholesterolu LDL (cholesterolu lipoprotein o małej gęstości) bez powodowania jakichkolwiek zakłóceń HDL (lipoproteiny o dużej gęstości). cholesterol.

Banany Zmniejszają ryzyko raka

Bogate w przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy spożywanie bananów zmniejsza ryzyko różnych rodzajów raka, zwłaszcza raka jelita grubego.

Stos lekarstw na banany

Złożoność związana z normalnym oddawaniem stolca, znana jako stosy, może często prowadzić do krwawienia. Ponieważ banany pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu jelit, mogą pomóc w leczeniu stosów.

Banany Rozpraszają efekt kaca

Składniki odżywcze bananów w połączeniu z ich zdolnością do uzupełniania witamin w organizmie sprawiają, że są one idealnym sposobem na pozbycie się efektu kaca. Połączenie bananów zmieszanych z miodem i jogurtem stanowi doskonałe lekarstwo na kaca.

Banany wspomagają odchudzanie

Zawierające mnóstwo błonnika i niewielkie ilości tłuszczu banany są łatwostrawne. Dlatego dieta składająca się głównie z bananów nie powoduje, że osoba otyła zyskuje kilka dodatkowych kilogramów.

Zdrowa skóra

Banany są pełne niezbędnych składników odżywczych niezbędnych dla zdrowej skóry. Zawierają duże dawki witaminy C, która pomaga w produkcji kolagenu, rodzaju białka występującego w skórze. Również witamina C, silny przeciwutleniacz, chroni organizm przed atakiem wolnych rodników, które powodują przedwczesne starzenie. I odwrotnie, banany są dobrym źródłem witaminy B6, znanej jako pirydoksyna, niezbędnej do promowania zdrowej skóry.

Środek zwiększający popęd płciowy

Ten zgrabny i pożywny owoc to pełnowartościowy posiłek pełen potasu, magnezu i witamin z grupy B. Zawiera również minerały chelatujące i enzym bromelainę, o którym mówi się, że wzmacnia męskie libido — być może dlatego mieszkańcy Ameryki Środkowej piją sok z czerwonego banana jako afrodyzjak, podczas gdy Hindusi uważają go za symbol płodności.

Dzięki wysokiemu poziomowi potasu i witaminy B, które zwiększają produkcję hormonów płciowych w naszym organizmie, banany są bardzo popularnym afrodyzjakiem. Powszechnie uważa się, że podobny kształt banana i męskiego penisa jest głównym powodem, dla którego banan znalazł się na listach afrodyzjaków.

Ostrzeżenia dotyczące bananów

Podobnie jak większość owoców, banan jest zdrowym pokarmem, który można jeść bez problemu. Jednak diabetycy powinni skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić, czy banany powinny znaleźć się w diecie mającej na celu ograniczenie spożycia węglowodanów. Każdy, kto ma alergię na banany, powinien również unikać owoców, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts