Czy mój wzór siusiania jest normalny? Odpowiedzi urologa

mikażdy ma że przyjaciel, który zawsze „musi się wysikać!” (Albo, hej, może jesteś przyjacielem – tu nie osądzam.) Częstotliwość i ilość oddawania moczu – czyli twój „wzorzec oddawania moczu” – jest tematem bardzo dyskutowanym wśród tych, którzy wszędzie noszą swoje emocjonalne butelki z wodą i tych, którzy biorą bardziej zrelaksowane podejście do nawodnienia. Ale jeśli zastanawiasz się raz na zawsze, jak często powinieneś uciekać do łazienki, poprosiliśmy urologa o pomoc w odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: „Czy mój wzorzec siusiania jest normalny?”

Pozbądźmy się tego od razu: nie ma złotej zasady, jeśli chodzi o to, jak często powinieneś chodzić do toalety. „„Normalna” liczba razy do robić siku każdy dzień może się różnić w zależności od objętości płynu i rodzaju płynu”, mówi Karyn Eilber, MDurolog z certyfikatem zarządu i profesor nadzwyczajny urologii i ginekologii/położnictwa w Szpitalu Cedars-Sinai. „Jednak oddawanie moczu więcej niż osiem razy w ciągu 24 godzin, zakładając brak nadmiernego spożycia płynów, jest ogólnie uważane za nadmierne”. Cleveland Clinic zauważa, że ​​ogólnie rzecz biorąc, sikanie ponad 10 razy dziennie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia…ale może być po prostu trochę denerwujące.

Oczywiście istnieje mnóstwo czynników, które mogą wylądować na niższym lub wyższym końcu spektrum częstotliwości siusiu. „Niektóre to po prostu wygoda – jeśli jesteś zajęty lub nie masz toalety, możesz po prostu ją trzymać” – mówi dr Eilber. „Picie mniej lub więcej i mniej więcej pocenie się może również przyczynić się do tego, ile ktoś potrzebuje oddawać mocz”. Diuretyki, takie jak kawa i alkohol, również sprawią, że będziesz musiał zostać numerem jeden częściej i oczywiście ciąża słynie z częstszych wizyt w łazience.

Jeśli chodzi o ilość, jaką powinieneś sikać, dr Eilber mówi, że większość ludzi może jednocześnie pomieścić w pęcherzu do 2/3 litra – lub nieco poniżej trzech filiżanek – moczu. Więc kiedy trafisz do łazienki, powinieneś zobaczyć o tyle płynu (nie, że koniecznie trzeba wybić miarka). „To, co nie jest normalne, to częste oddawanie moczu przy użyciu zaledwie kilku łyżek stołowych moczu” – mówi dr Eilber. Ten rodzaj oddawania moczu może wskazywać na infekcję dróg moczowych (ZUM)zespół nadreaktywnego pęcherza moczowego lub problemy z prostatą, więc upewnij się, że umówisz się na wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu JAK NAJSZYBCIEJ.

Do tej pory, miejmy nadzieję, czujesz się trochę bardziej zadowolony ze swoich nawyków oddawania moczu, warto zauważyć, że jeśli tak nie jest, możesz je zmienić (przynajmniej trochę). „Jeśli ktoś oddaje mocz zbyt często, może spróbować zmniejszyć ilość płynów i czynników drażniących pęcherz, takich jak kofeina, napoje gazowane i kwaśne płyny” – mówi dr Eilber. Tymczasem, jeśli nie czujesz, że sikasz wystarczająco i jesteś odczuwanie objawów odwodnienia (takich jak pragnienie, suchość w ustach i mgła mózgowa)możesz zacząć powoli próbujesz wprowadzić więcej H2O do swojego dnia.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to zdobyć 411 na twoim wzorze kupy (ponieważ tak, to też jest rzecz).Artykuł przetłumaczony automatycznie…

Similar Posts