Małże na parze z włoską kiełbasą

Małże gotowane na parze są fantastyczne do dzielenia się jako przekąska. Podawaj z chrupiącym chlebem do maczania w bulionie i nabierania włoskiej kiełbasy.

Gotowane na parze małże littleneck i kiełbasa na białym talerzu, z kieliszkami białego wina.

Małże gotowane na parze to jedna z moich ulubionych przystawek, którymi dzielę się z innymi. Jeśli są w menu restauracji, zamawiam je! A jeśli nikt przy stole nie chce się nimi ze mną podzielić, z przyjemnością delektuję się małżami jako moim głównym posiłkiem, często z zieloną sałatą na boku. Dawka zieleni równoważy obfite ilości chleba, który maczam w bulionie.

Jeśli nigdy nie robiłeś małży na parze w domu, będziesz zszokowany, jakie to łatwe. Za każdym razem, gdy je robię, zastanawiam się, dlaczego nie wyciągam tego przepisu co tydzień.

Uwielbiam smak małży gotowanych na parze, ale to rosół, czyli połączenie białego wina i soków z małży, jest prawdziwą gwiazdą show. Najlepszym sposobem na delektowanie się nim jest maczanie opiekanych kawałków bagietki w bulionie, nabieranie kawałków włoskiej kiełbasy i czerwonej papryki przy każdym kęsie. To powiedziawszy, byłem znany z siorbania bulionu łyżką, jeśli w zasięgu wzroku nie ma chleba.

Składniki tego przepisu na małże gotowane na parze

  • MAŁŻE: Będziesz potrzebował kilku funtów małży z małymi szyjkami, czasami nazywanych małżami parowymi. Jako sprzedawca ryb unikaj pękniętych lub już otwartych małży.
  • KIEŁBASA: Każdy rodzaj włoskiego, zarówno słodki, jak i pikantny, będzie odpowiedni. Wolę pikantną włoską kiełbasę z kurczakiem. Nadaje przepisowi nieco „zamka błyskawicznego”, ale ma niższą zawartość tłuszczu.
  • WINO: Użyj wytrawnego białego wina, takiego jak sauvignon blanc lub pinot grigio.
  • WARZYWA: Szalotka i czerwona papryka stanowią dobrą podstawę smaku parującego płynu.
  • OLIWA Z OLIWEK: Do smażenia warzyw użyj odrobiny oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • GARNIRUNEK: Udekoruj danie posiekaną natką pietruszki. Cienko pokrojona zielona cebula jest dobrym substytutem.

Zobacz kartę przepisu poniżej, aby uzyskać pełną listę składników i wskazówki dotyczące przepisu.

Gotowana włoska kiełbasa, czerwona papryka i wino w dużym pomarańczowym piecu holenderskim.

Jak gotować małże na parze

MOCZ MAŁŻE: Przed gotowaniem małży na parze dobrze jest moczyć je w zimnej wodzie przez 30 do 60 minut, aby małże wypluły piasek.

PRZEPŁUKAĆ I POBRAĆ: Dobrze opłucz małże i wyrzuć te, które są popękane lub otwarte. Jeśli jest otwarty małż, spróbuj stuknąć nim o blat. Jeśli się zamknie, można go używać. W przeciwnym razie wyrzuć to do śmieci.

GOTUJ DODATKI: Ugotuj dowolne aromaty w rondlu. W tym przepisie jest to kiełbasa, czerwona papryka i szalotka.

DODAJ PŁYN: Dodaj około ¾ szklanki płynu (na 2 funty małży) do rondla i zagotuj. Białe wino nadaje temu przepisowi fantastyczny smak!

UGOTOWAĆ MAŁŻE: Umieść małże w rondlu, przykryj i gotuj na parze przez 7 lub 8 minut. Odrzuć małże, które się nie otwierają.

PODAWAĆ: Podawaj małże z nagromadzonym płynem. Jest fantastyczny do maczania w kawałkach opiekanej bagietki!

Co podać do małży gotowanych na parze

Jako przystawka

Jeśli małże gotujesz na parze jako przystawkę, podawaj je z kawałkami bagietki. Lubię opiekać kawałki bagietki w piekarniku (350 stopni F) przez około 5 minut. Aby naprawdę podnieść chleb, posmaruj go oliwą z oliwek i najpierw natrzyj czosnkiem.

Jako danie główne

Jeśli podajesz małże jako danie główne, połącz je z sałatką, np Sałatka Truskawkowa Rukola Lub Ciepła sałatka z jarmużu z karmelizowaną cebulą.

Lub zamień je w niesamowity makaron z małży. Ugotuj swój ulubiony makaron, a następnie wymieszaj z małżami, kiełbasą, papryką i płynem z gotowania. Mój ulubiony rodzaj makaronu z małżami to coś długiego, na przykład bucatini, fettucine czy spaghetti.

Małże gotowane na parze, kiełbasa i czerwona papryka w białej misce, z kieliszkami wina w tle.

Jak jeść małże gotowane na parze

Trzy rzeczy potrzebne do podania małży: widelce, pusta miska i chrupiący chleb.

Wyjmij małże z muszli widelcem i ciesz się. Puste muszle można wrzucić do pustej miski, podczas gdy ty będziesz cieszyć się resztą małży.

A najlepsza część? No i tak jest moim ulubionym. Gdy małże będą gotowe, zanurz kawałki chrupiącego chleba (ja lubię trochę opiekać) w bulionie i ciesz się pysznymi smakami!

Często Zadawane Pytania:

Jak długo gotować małże na parze?

Małże gotują się na parze od 5 do 10 minut. Znak rozpoznawczy, że skończyli? Po ugotowaniu małże powinny być szeroko otwarte. Odrzuć wszystkie małże, które się nie otworzyły.

Czy ten przepis można zrobić wcześniej?

Małży nie należy wcześniej gotować na parze. Najlepsze – i najbezpieczniejsze do spożycia – są podawane bezpośrednio po ugotowaniu.

Jeśli jednak lubisz pracować do przodu, ugotuj włoską kiełbasę. Po ostygnięciu schłodzić w szczelnym pojemniku. Ponadto posiekaj szalotki i czerwoną paprykę, aby były gotowe, gdy będziesz gotowy do gotowania małży na parze.

Czy ten przepis jest ostry?

Jedyna przyprawa pochodzi z włoskiej kiełbasy. Jeśli wolisz przepis z bardzo małą ilością przypraw, użyj słodkiej włoskiej kiełbasy zamiast pikantnej wersji.

Jeśli wolisz więcej przypraw lub nie możesz znaleźć pikantnej włoskiej kiełbasy z kurczaka, dodaj odrobinę płatków czerwonej papryki do szalotki i czerwonej papryki.

Inne zdrowe przepisy na owoce morza

Gotowane na parze małże, kiełbasa i czerwona papryka w białej misce.

Małże na parze z włoską kiełbasą

Małże gotowane na parze są fantastyczne do dzielenia się jako przekąska. Podawaj z kawałkami tostowanej bagietki do maczania w bulionie i nabierania włoskiej kiełbasy.